V jednoduchosti

Návyky, které mě na mateřské zachraňují #2 – Ven každý den

Vyrazit ven na čerstvý vzduch a projít se, je pro mě jeden z nejdůležitějších denních návyků. Moje psychická a fyzická pohoda se od toho velmi silně odvíjí. Stačí vyrazit třeba jen na 30 minut. Každý den, ideálně i několikrát denně. Čerstvý vzduch, světlo a pohyb je pro mě naprosto zásadní. Tahle kombinace mi dělá moc dobře na těle i na duši. 

Pokud se taky doma někdy plácáte, jste nevrlé, unavené, ale dítko vám odpočinek neumožní, běžte na půl hodiny ven, pomůže to. Opravdu.

Ne vždy se mi chce. Někdy bych raději po probdělé noci zůstala celý den v pyžamu a s nikým nemluvila. Ale to mě chlapeček nenechá. Vím, že když vyrazím ven, nakopne mě to. Má to na moje rozpoložení ohromný vliv. Až překvapivě velký. Před mateřskou jsem si to vůbec neuvědomovala.

Funguje to i obráceně. Když není některý den chlapeček ve své kůži, nechce se ode mě hnout a  nenechá mě doma nic udělat, vyrážíme co nejdříve ráno ven. Zaručeně mu to vždycky udělá dobře. Vypravit se v tu chvíli je náročné, ale jakmile jsme venku, je dobře. Domů se pak oba vracíme s úsměvem a často nám to vydrží po zbytek dne.

Ven chodíme snad za každého počasí. Rok strávený na studiích v Norsku v nejdeštivějším městě Evropy mě naučil, že není špatného počasí, jen špatného oblečení. Dobré boty a bunda jsou základ. Běžný deštík vás tak od procházky neodradí. Procházka v dešti má navíc svoje kouzlo, jste-li dobře oblečeni… A ten čerstvý svěží vzduch!

Hlavně vyrazit!

V drtivé většině případů se nějak extra nechystáme. Jdeme třeba na 2 hodiny ven, takže vezmu vodu, něco málo k jídlu a jdeme. Sebe kvůli tomu nechystám už vůbec. Není to pro mě priorita. Takže obvykle jen nahodím bundu a boty a vyrážíme. Potkáte mě tak většinu dní jen v jógových legínách a tričku, ve kterém jsem běžně doma.

Často jsme v dosahu domova v parku, na dětském hřišti, vyrazíme někam na louku, do lesa, nebo třeba jen procházíme městem a koukáme, kde se co děje. Nemusí to být zrovna celodenní výlet, ale taky může! Cokoliv se počítá. Hlavně vyrazit!

Zdravotní procházka při nemoci

Je jen málo dní v roce, kdy zůstanu celý den doma. Obvykle je to způsobeno nemocí mou či chlapečka. Pokud to jen trochu jde, chodíme během nemoci na zdravotní procházky. Vyrážíme jen na chvíli a daleko od lidí, ať nikoho nenakazíme. Mně osobně to hodně pomáhá s rýmou, mnohem lépe se mi venku dýchá.

Když to zdravotní stav už opravdu nedovolí, jsme doma. A to je pak náročnější pro všechny. V takových chvílích alespoň velmi intenzivně větráme.

Na únavu čerstvý vzduch!

Je dobře známo, že vzduch v uzavřených prostorách se nedá s kvalitou vzduchu venku vůbec srovnat. Pokud celý den intenzivně nevětráte, máte doma vydýchaný vzduch s vysokou koncentrací CO2, který výrazně zvyšuje pocit únavy a dlouhodobě negativně ovlivňuje naše zdraví. 

Nemluvě o všech těch syntetických materiálech, které doma máme, a ze kterých se do ovzduší uvolňují těkavé organické látky (VOC). Jste unavení a bolí vás hlava? Běžte na vzduch a doma si v mezičase pořádně vyvětrejte.

Návyk pravidelného každodenního pobytu venku je velmi jednoduchý, ale pro mě osobně naprosto zásadní. Pokud každý den ven nechodíte, zkuste to. Dejte tomu šanci, sami brzy pocítíte, jaký to má na vás efekt. Teď s příchodem jara to bude snazší a snazší.

Zajímá vás, jaké další pravidelné návyky do svého dne zařazuji? Stáhněte si ebook zdarma „9 jednoduchých návyků, které mě na mateřské zachraňují“ a dozvíte se více. 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *