V jednoduchosti

Proč se zbavit přebytečných věcí? Co konkrétně vám to přinese?

Štve vás množství věcí u vás doma? Už se nechcete koukat na ty hromady zbytečností, o které ve skutečnosti nestojíte? Chtěli byste s tím už konečně něco udělat, ale bojujete sami se sebou a svou motivací pustit se do akce?

Pokud se v tom poznáváte, je tento článek určen právě pro vás. Dozvíte se v něm, co skvělého na vás po vytřídění věcí ve vašem domově čeká. Věřím, že vám to pomůže s motivací pustit se do práce a zbavíte se díky tomu všech věcí, které vás dnes zatěžují.

Ušetříte spoustu peněz

Projdete-li doma úplně všechny své věci a vytřídíte ty, které nepoužíváte, uvidíte, kolik peněz jste vyhodili za zbytečnosti, které vám doma jen leží. A to vás hodně ovlivní. Opravdu hodně. Uvidíte ty tisíce, které vám doma leží v podobě věcí, které jste vůbec nepotřebovali. Uvědomíte si, že jste s těmi penězi mohli naložit úplně jinak.

Budete od toho okamžiku nad nákupy nových věcí úplně jinak přemýšlet. Budete zcela přirozeně nakupovat mnohem méně nových věcí a to vám ušetří opravdu hodně peněz. Navíc můžete prodejem vyřazených věcí poměrně hodně vydělat. Záleží na tom, co konkrétně vyřadíte.

Snadný a rychlý úklid

Máte-li doma méně věcí, budete mnohem rychleji hotovi s úklidem. Pro mě osobně je toto jedna z velkých výhod. Ten rozdíl před odlehčením domova a po odlehčení je opravdu znatelný. Je výrazně snazší a rychlejší uklidit prostor, který není zastavěn věcmi. Je to úspora času i energie, případně peněz, máte-li výpomoc na úklid.
 
Máte-li doma méně věcí, nemáte díky tomu navíc přeplněné úložné prostory a je pak obecně mnohem snazší udržet pořádek. A to jednak ve věcech i celkově ve vašem domově. Je totiž snazší uklidit věci po použití hned zpět na své místo, když je jasné, kde má daná věc své místo a nemusíte se k ní složitě dostávat přes další hromady věcí. 

Utřídíte si myšlenky i život

Náš domov je do velké míry odrazem toho, co se děje v nás samotných. Máte-li nepořádek doma ve svých věcech, budete mít pravděpodobně odpovídající nepořádek také sami v sobě. Tím, že vytřídíte své věci, si utřídíte také vlastní myšlenky.
 
Projdete-li všechny věci, které doma máte a vyberete si jen ty, které ve svém životě chcete mít, současně s tím si utřídíte i to, čemu chcete ve svém životě věnovat energii a čas. V průběhu třídění budete muset dělat spoustu rozhodnutí, které se promítnou i do vašeho života. Je to skoro až léčebné. Doporučila bych to všem, kteří se cítí v životě zaseknutí na jednom bodě a neví, kudy dál.

Rozproudíte energii

Všechny věci, které doma máte, ovlivňují energii, jakou má váš domov i váš život. Detailně se tomu ve své knize „Zbavte se nepořádku“ věnuje odbornice na feng-šuej Karen Kingston. Podle Karen mají všechny věci v našich domovech silné energetické pole, které nás přímo ovlivňuje. Všechno zanedbávané, zapomenuté, nechtěné, nemilované nebo nepoužívané u nás doma způsobí, že energie v našem domově nebude moci volně proudit, zpomalí se. 

To se u nás projeví pocitem, že jsme v našem životě uvízli na bodě, ze kterého se nemůžeme pohnout. Budeme mít pocit, že stagnujeme. Když se přebytečných věcí ve vašem domově zbavíte, uvolní se obrovské množství stagnující energie.

Lepší soustředění i odpočinek

Domov by pro vás měl být oázou pohody. Místem, kde můžete v klidu odpočívat, tvořit, být
hraví. To, jaké prostředí doma máte, hodně ovlivňuje, jestli jste toho vůbec schopni. Je-li prostor kolem vás příliš zastavěn a obklopují-li vás hromady věcí, budete se velmi pravděpodobně cítit zahlcení.
 
Oproti tomu vzdušné, čisté prostředí, kde vás obklopují jen věci, které ve svém životě chcete mít, vám umožní relaxovat a zaměřit více pozornosti na to, co je pro vás v danou chvíli důležité. Dokážete se pak více ponořit do toho, co právě děláte. Prostředí kolem vás nenarušuje vaše soustředění. A to platí i pro odpočinek. Pociťujete-li často napětí a nedokážete se ani doma uvolnit, je očista prostoru kolem vás rozhodně na místě.

Úspora času i energie

Vytřídění vašich věcí a omezení nakupování nového vám výhledově ušetří spoustu času i energie. Kromě snazšího a rychlejšího úklidu to v sobě skrývá další výhody. 
  • Budete mít doma mnohem méně věcí a nebudete ztrácet čas jejich hledáním. Budete přesně vědět, kde co doma máte. A to dokonce i ve sklepě a garáži.
  • Nebudete ztrácet čas a energii přesouváním věcí, které ve skutečnosti své místo nemají a nevíte, kam s nimi.
  • Nebudete muset neustále vymýšlet nové úložné prostory a reorganizaci domácnosti tak, aby se vám všechny nové věci domů vešly.
  • Ušetříte spoustu času a energie tím, že budete nakupovat mnohem méně věcí. Zamyslete se nad chvíli nad tím, kolik času měsíčně strávíte v obchodech a na stránkách eshopů nákupy věcí, které vlastně nepotřebujete.

Více mentální kapacity

Čím více věcí doma máte, tím více vaší mentální kapacity seberou. Váš domov potřebuje péči, řadu věcí musíte pravidelně udržovat. Pokud toho máte doma hodně, musíte tomu věnovat hodně pozornosti.
 
Pokud to navíc všechno nestíháte, vytváří to na vás úplně zbytečný tlak. V myšlenkách držíte seznam úkolů toho, co je doma potřeba dodělat, opravit, uklidit, a to z Vás vysává energii. Čím méně věcí, tím méně starostí o ně.

Věci mohou sloužit druhým

Věci, kterých se rozhodnete zbavit, mohou skvěle sloužit dalším lidem. Místo toho, aby roky ležely zapomenuty ve skříni a postupně chátraly, mohou sloužit někomu, kdo je skutečně potřebuje a využije.

Výroba většiny věcí je náročná na suroviny, energii i dopravu. Jsou to všechno činnosti zatěžující životní prostředí. Je škoda, aby toto vše přišlo vniveč, když vyrobené věci nebude nikdo používat a budou celé roky ležet bez užitku. Rozhodnete-li se navíc věci darovat na dobrou věc, získáte z toho skvělý pocit a pro někoho druhého, kdo danou věc dostane, to může být velká pomoc.

Doufám, že vám článek pomohl s vaší motivací pustit se do akce. A pokud to ještě nestačilo, mohl by se vám hodit můj ebook „Odlehčete svůj život“, kde jdeme s motivací pěkně do hloubky. Na základě série otázek, které vám v ebooku kladu, objevíte svou vlastní silnou motivaci k odlehčení života.

Budete konečně schopni začít a hlavně to zdárně dotáhnete do konce. Vaše motivace bude jako motor, který vás pohání vpřed, abyste to nezvdali ani ve chvílích, kdy se vám nebude chtít, nebo to bude náročnější. Pokud vás to zajímá, více o ebooku se dozvíte zde.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *