V jednoduchosti

Jak zkrotit vánoční příval hraček od příbuzných?

Děsíte se už teď, kolik hraček zase děti dostanou od příbuzných pod stromeček? Vězte, že nejste samy. Mám kolem sebe spoustu kamarádek, které toto pravidelně každé Vánoce i narozeniny dětí řeší. Jsou frustrované, že se jim domů valí hromady hraček, které často vůbec neodpovídají zájmu dítěte a okamžitě se stávají harampádím v dětském pokoji. 

Existuje způsob, jak vše dostat pod kontrolu, nebo se o to alespoň pokusit. Tím způsobem je vzájemná domluva s vašimi blízkými. A právě teď je na to nejlepší čas. Stále je do Vánoc dost času a tak doporučuji dlouho neotálet a pustit se do toho.

Jak na to?

Obáváte-li se množství dárků pod stromečkem, pokuste se co nejdříve příbuzným trpělivě vysvětlit váš pohled na věc a získat je na svou stranu. Vysvětlete jim, jak důležité pro vás je, aby děti dostávaly přiměřené množství vhodných dárků.

Vaše důvody

Sdílejte s příbuznými vaše konkrétní důvody, proč o omezení dárků usilujete, proč je to pro vás důležité. Vysvětlení na konkrétních příkladech může výrazně pomoci pochopení druhou stranou. Nebude to již tradiční „nekupujte moc dárků“, ale konkrétně vysvětleno, proč moc dárků pro děti nechcete.

Konkrétní příklady často zafungují. Pro inspiraci vám níže uvádím, co by patřilo mezi mé důvody :

Sdílejte s příbuznými vaše důvody, mohou být stejné jako ty, které jsem uvedla já, ale také úplně jiné. Cokoliv je to vaše „proč“, řekněte jim to. Je dost možné, že budete muset tuto komunikaci opakovat i několikrát, než naleznete pochopení. Ale stojí to za to.

Konkrétní plán

Pokuste se s příbuznými vzájemně domluvit na konkrétní podobě toho, jak by obdarovávání dětí v průběhu roku mělo vypadat. Může to být např.:

Zvolte takový plán, který bude vyhovovat právě vám a vašemu dítěti. Není na škodu plán před každými narozeninami/Vánocemi připomenout, aby všichni věděli, že domluvené stále platí.

Ne vždy to zabere

Bohužel ani vstřícná komunikace s vašimi blízkými není zárukou úspěchu. Záleží pak už na vaší konkrétní situaci a vztahu s dotyčnou osobou. Pokud toto u vás nastane, pokuste se opakovaně k diskusi vracet a hledat u druhé strany pochopení. Někdy pomůže tomu dát čas. A vězte, že toto řeší hodně rodičů malých dětí, nejste v tom sami.

Tipy dalších maminek

Na sociálních sítích jsem se ptala ostatních maminek, co právě jim pomáhá dostat příval hraček pod kontrolu. Níže naleznete jejich tipy:

Na závěr bych doporučila obecně s příbuznými sdílet, jaký je váš životní styl a jak chcete, aby to u vás doma vypadalo a fungovalo. Záleží samozřejmě na vašem vztahu a míře naslouchání a respektu ze strany příbuzných. To je silný faktor, který není lehké ovlivnit.

Držím pěsti, ať se vám podaří najít pochopení.

Chcete odlehčit své domácnosti, ale nevíte, kde začít? Doporučuji pustit se do šatní skříně. Je to podle mě nejjednoduší kategorie k vytřídění a skvěle se s ní začíná. Můžete si zdarma stáhnout příručku 10 kroků k vytřídění šatníku, která vás tímto procesem bezbolestně provede.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *