V jednoduchosti

Spánková hygiena

Návyky, které mě na mateřské zachraňují #3 – Spánková hygiena

Spánek na mateřské… to je kapitola sama o sobě. Většina malých dětí v prvních měsících života nevydrží spát celou noc v kuse a spousta maminek tak naplno zažívá spánkovou deprivaci.

Já sama jsem od narození chlapečka do jeho 2 let a 3 měsíců nikdy nespala více než 3 hodiny v kuse. Hodně se to na mě podepisovalo. Dostat z přerušovaného spánku maximum bylo pro mě zásadní. Začala jsem proto pravidelně dodržovat principy spánkové hygieny a ohromně mi to pomohlo. Řídím se jimi dodnes.

Modrá a zelená

Jednou z věcí, které můžeme dělat pro to, aby naše tělo během spánku plnohodnotně regenerovalo, je vyhýbat se večer modrým a zeleným složkám světla. Je to důležité pro optimální tvorbu spánkového hormonu melatoninu, který je zásadní pro kvalitní spánek. Ideálně bychom se jim měli výhybat alespoň 90 minut před spaním.

Každé běžné světlo i obrazovka (televize, počítač, telefon), které doma máme, modrou a zelenou vyzařují. Pokud takto večer svítíme, nebo koukáme do monitoru, negativně to ovlivní náš spánek. Způsobí to, že nám bude déle trvat, než usneme a náš spánek nebude tak kvalitní.

Pokud já sama nedodržuji principy spánkové hygieny a vystavuji se večer modrým a zeleným vlnovým délkám světla, neodpočinu si v noci pořádně. Ten rozdíl je opravdu velký. Zapříčiní to, že mi trvá i více než hodinu usnout. Spánek navíc není zdaleka tak kvalitní.

Jaké máme možnosti?

Možnosti, jak se modré a zelené složce světla večer vyhnout, máme několik. Můžeme je libovolně kombinovat.

Vyhnout se všem umělým zdrojům světla

Můžeme se 90 minut před usnutím vyhnout všem umělým zdrojům světla (žárovky, zářivky, obrazovky) a budeme v případě potřeby svítit třeba jen svíčkou. Plamen ohně na spánek nemá vliv.

Červená žárovka

Můžeme si pořídit speciální červenou nebo oranžovou žárovku, kterou můžeme 90 minut před spaním svítit. Žárovka spánek nijak neovlivňuje. Na trhu je dnes dostupná celá řada různých žárovek a svítidel, které můžeme použít ve všech místnostech bytu. Ideálně včetně toalety a koupelny.

Červené brýle

Můžeme si pořídit speciální červené brýle, které blokují modré a zelené složky světla. Při použití brýlí můžeme doma svítit libovolnými světly a koukat na displeje a obrazovky, aniž by to negativně ovlivnilo náš spánek.

Červené filtry

Některé chytré telefony, tablety a počítače dnes umožňují použití červeného filtru, který blokuje modrou a zelenou na displeji. Nemusíte tak při použití těchto zařízení před spánkem používat červené brýle.

používám pravidelně 90 minut před spaním červené brýle. Večer často píšu texty na počítači, nebo telefonu a ani jedno zařízení nemá kvalitní červený filtr… proto volím brýle. Vybírám nyní také červenou žárovku do ložnice. Čteme chlapečkovi každý večer před spaním pohádky a se zkracujícími se dny je již potřeba svítit. Chceme k tomu využívat červenou žárovku, aby ani jeho spánek nebyl negativně ovlivněn. Když nespí chlapeček, nespíme ani my 🙂

Začala jsem spánkovou hygienu řešit teprve v době, kdy bylo chlapečkovi 1,5 roku a lituji, že jsem na to nepřišla dříve. S nočním kojením a neustálými budíčky zejména v prvních měsících života miminka je každá minuta kvalitního spánku důležitá. Tohle je skvělá věc, kterou bych doporučila každé mamince malého dítěte. Ten rozdíl v energii po probuzení je opravdu veliký. Obzvláště je to znát při dlouhodobém dodržování těchto zásad.

Zajímá vás, jaké další pravidelné návyky do svého dne zařazuji? Stáhněte si ebook ZDARMA „9 jednoduchých návyků, které mě na mateřské zachraňují“ a dozvíte se více. Jsou to obyčejné činnosti, které však mají zásadní vliv na to, s jakým pocitem běžné dny prožívám. S pomocí pracovních listů si můžete vytvořit vlastní systém návyků, který bude vyhovovat právě vám.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *