V jednoduchosti

Během měsíce o 450 věcí lehčí

V průběhu měsíce března jsme se doma pustili do experimentu. Vyzkoušeli jsme 30 denní minimalistickou hru. Hra spočívá v postupném zbavování se věcí v průběhu jednoho měsíce. Každý den vyřadíte tolik věcí, kolikátý den v měsíci je. To znamená první den v měsíci vyřadíte jednu věc, druhý den věci dvě, třetí den tři atd.

Vypadá to z počátku snadno, ale s každým dalším dnem je to větší výzva. Nezdá se to, ale na konci měsíce může být vaše domácnost o téměř 500 věcí lehčí!

Hned po prvních pár dnech mi bylo jasné, že samotný formát hry mně osobně tolik vyhovovat nebude. Přesto jsem tomu chtěla dát šanci. Pro mě je při třídění lepší zvolit jednu kategorii věcí, kompletně ji projít a vytřídit najednou. Nechci se zastavit u 6. kousku jen proto, že je dnes 6. den v měsíci 🙂

Rozhodla jsem se tedy pro malou modifikaci hry. Postupně jsem třídila jednotlivé kategorie věcí a značila si, kolik kousků jsem vytřídila. Ty jsem si v kalendáři postupně odškrtávala, jako splněné dny. Některé dny jsem nevytřídila nic, jiné jsem vytřídila třeba 50 kousků najednou. Možná si říkáte, že pak tedy postrádá smysl takovou hru hrát… Ne tak docela.

To, že jsem měla vytištěný kalendář celý měsíc před sebou a viděla, kolik jsem toho již vytřídila, mě hodně motivovalo pokračovat.

Vydrželi jsme doma téměř do konce, vytřídili jsme 450 věcí během měsíce. Kdyby byla ještě energie, těch 500 kousků dáme v pohodě. Máme doma pár míst, které jsme vůbec neprošli. 

450 věcí zní šíleně, ale u nás doma to nijak výrazně poznat není. A to toho doma zase tak moc nemáme! A jak je to možné? V průběhu času se měníme, mění se naše zájmy, postoje, životní styl a s tím se mění i to, co ke svému životu potřebujeme a co v něm chceme mít. Věci, které pro nás byly před pár lety hodnotné, už dnes třeba vůbec nepotřebujeme. Je fajn se jich zbavit dříve, než nás úplně zahltí. 

Když jsme procházeli naše věci, u drtivé většiny vytříděných kousků jsme ani neváhali a pustili je z našich životů pryč. Už jsme k nim neměli vztah, nepotřebovali jsme je i nadále vlastnit. 

Nutno podotknout, že my už jsme ve zbavování věcí velmi zkušení, nelpíme na nich tolik a nemáme problém je vypustit do světa. Před 10 lety by to pro mě bylo nepředstavitelné. Tím, že do svého života pravidelně nové věci přinášíme, měli bysme se jich pravidelně také zbavovat.

To, kolika věcí se dokážete zbavit určitě není žádná soutěž. O tom to vůbec není. Jde o to pustit ze svého života to, co tam nepotřebujete a nechcete. Ne každému bude minimalistický způsob života vyhovovat. A to je úplně v pořádku. Myslím si však, že každý z nás by měl čas od času svému domovu odlehčit od zbytečností.

Čeho jsme se zbavili?

Pro představu vám ukážu, jak jsme byli schopni takový počet věcí nasbírat a co jsme s nimi udělali, nebo máme v plánu udělat… Malou část věcí mám ještě doma v krabici. Smysluplné zbavení se věcí je podle mě ta nejnáročnější část úklidu. Zabere to hodně času, pokud chcete věcem najít druhý domov a nechcete je jen vyhodit.

Takže co to bylo?

  • 3 velké tašky malého dětského oblečení, hraček a potřeb pro miminka – darováno do azylového domu pro matky s dětmi;
  • přes 40 knih – darováno knihovně;
  • nepotřebné náčiní z kuchyně (cca 30 kusů) – darováno přes FB darovací/swapovací stránku;
  • staré DVD s hudbou a filmy – bude darováno přes FB darovací/swapovací stránku;
  • truhlíky, květináče a sadbovače, které jsem používala, když jsme měli hodně velký balkon; tyhle věci byly ve sklepě, tedy ne tolik na očích a po vytřídení sklep hodně prokoukl; podarováno v blízké rodině;
  • vzpomínkové předměty, ke kterým již nemám vztah (staré přáníčka, studentské průkazy apod.) – vyhozeno do tříděného odpadu;
  • nepotřebné drobnosti, které se doma objeví, ani nevíte jak – většina vyhozena do tříděného odpadu.

Normálně bych se do tolika kategorií během jednoho měsíce nepustila. Ale hodně mě ta výzva bavila a udělali jsme tak s partnerem doma kus práce. Určitě to třeba příští zimu ráda zkusím znovu.

Pokud vás hra aspoň trochu láká, moc doporučuji ji vyzkoušet. Ideálně najděte někoho, kdo do výzvy půjde s vámi.

Chcete-li odlehčit své domácnosti (ať skrze minimalistickou hru, nebo bez ní), ale nevíte, kde začít, doporučuji pustit se do šatní skříně. Je to podle mě nejjednoduší kategorie k vytřídění a skvěle se s ní začíná. Můžete si u mě zdarma stáhnout příručku 10 kroků k vytřídění šatníku, která vás tímto procesem bezbolestně provede.

Cítíte se zahlcení věcmi? Vadí vám, kolik času a energie vám bere péče o domácnost? Chcete s tím něco udělat, ale nevíte, jak na to? Pak dost možná potřebujete systematičtější přístup, než je minimalistická hra. Vytvořila jsem pro vás velmi praktickou příručku „Odlehčete svůj život“, která vám s tím vším pomůže.

Krok za krokem vás provede procesem odlehčení života tak, abyste se zbavili zbytečností, které vás zatěžují a měli konečně dostatek času, energie i peněz na to, co milujete. Zajímá vás to? Více o této praktické příručce se dozvíte zde. 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *