V jednoduchosti

Jak přestat zbytečně utrácet #1

Máte doma spoustu věcí a přesto kupujete další? Zjišťujete zpětně, že byste se bez některých těchto věcí obešli? Mám dvě oblíbené techniky, které jsem hlavně na počátku mé minimalistické cesty hodně používala a i dnes se k nim vracím. V dnešním článku se s vámi podělím o první z nich.

Spočítejte si, jaká je přesně vaše čistá hodinová mzda a dobře si to zapamatujte. Až si budete chtít příště něco koupit, spočítejte si, jak dlouho budete muset na danou věc vydělávat. Například máte 200 Kč na hodinu čistého a chcete si koupit nový kousek do šatníku za 1600 Kč. To znamená, že celou osmihodinovou pracovní dobu budete pracovat jen na tento jeden kousek do šatníku.

Stojí za to? Má pro vás daná věc takovou hodnotu?

Co kdybyste si ten kousek nekoupili a místo toho měli volný den? Mohli ten den namísto v práci strávit přesně podle svých představ? A kolik takových věcí měsíčně koupíme, aniž bysme je opravdu potřebovali? Co kdybychom místo nakupování zbytečností, nemuseli tolik pracovat? Pro mě osobně je toho skvělá technika k uvědomění, jestli danou věc opravdu potřebuji/chci a jestli mi za to stojí. 

Je úplně v pořádku říci si „ano, stojí mi to za to“ a věc koupit. Důležité je udělat to po zralé úvaze a uvědomění, co pro mě tato částka v reálu znamená.

Nekupujme impulzivně jen pro ten chvilkový dobrý pocit, který nám nová koupě přinese.

Osobně jsem po tomto přepočtu na čas, který budu muset pro koupi dané věci odpracovat, koupi často přehodnotila. Uvědomovala jsem si najednou, jak často jsem sama sebe uzavírala v bludném kruhu toho, že musím chodit do práce, která mě nebaví a „odměňuju se“ za to koupí něčeho. Místo toho jsem se časem dopracovala k modelu, kdy jsem nemusela pracovat na plný úvazek a mohla si konečně naplno užívat život. I vy můžete.

Jestli vás technika zaujala, vyzkoušejte ji při příštím nákupu, třeba vám pomůže lépe pracovat se svým časem a financemi.

Líbil se vám článek a nalezli jste v něm pro sebe inspiraci? Pokud ano, budu moc ráda, když ho budete sdílet s ostatními.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *