V jednoduchosti

30 denní minimalistická hra

Máte doma moc věcí? Chcete se části z nich zbavit, ale vůbec nevíte, jak začít? Způsobů, jak se do toho pustit je hned několik. Jedním z nich je 30 denní minimalistická hra. Hra se v originále jmenuje 30-day minimalism game a jejími autory je dvojice amerických tvůrců The Minimalists.

Hra spočívá v postupném zbavování se věcí v průběhu jednoho měsíce. Každý den vyřadíte tolik věcí, kolikátý den v měsíci je. To znamená první den v měsíci vyřadíte jednu věc, druhý den věci dvě, třetí den tři atd. Vypadá to z počátku snadno, ale s každým dalším dnem je to větší výzva. Vzhledem k tomu, že za pár dní začíná nový měsíc, je ideální čas se do hry pustit. Nemusíte však nutně začít 1. kalendářní den v měsíci. Začít můžete v libovolný den, přičemž hra by měla trvat 30 nebo 31 dní.

Nezdá se to, ale na konci měsíce může být vaše domácnost o téměř 500 věcí lehčí! Na obrázku kalendáře vidíte průběžný součet věcí, kterých se během měsíce teoreticky zbavíte. Pokud vás toto číslo děsí a od hry odrazuje, vězte, že není nutné hrát až do konce. Pokud v průběhu měsíce zjistíte, že už doma máte opravdu jen to, co doma mít chcete, máte hotovo a můžete si užívat čistého domova.

Ideální je do hry zapojit někoho dalšího k vzájemné motivaci. Pokud vás hra zaujala, zkuste nalákat někoho z kamarádů, rodinného příslušníka, kolegyni/kolegu… Trocha soutěžení může být v tomto případě velkou motivací to nevzdat. Chcete-li můžete se přidat do uzavřené skupiny na Facebooku a sdílet společně s ostatními své strasti i radosti, které očista domácnosti doprovází. Skupinu naleznete zde. 

Dle autorů této hry je potřeba vyřazené věci hned daný den dostat pryč z bytu. Z mojí zkušenosti vím, že smysluplné zbavení se věcí je často tou náročnější součástí třídění. Někdy prostě hned nevíme, kam použitelné věci dát, aby zbytečně neskončily na skládce.

Proto se přikláním k malé modifikaci. Vyřazené věci je dobré dávat na jedno místo, třeba do krabice, tašky…kamkoliv uznáte za vhodné. Průběžně pak věci prodávejte, darujte, případně vyhazujte. Určitě je snazší zbavit se například velkého pytle oblečení najednou, než to dělat po částech.

Pokud by vám však vyhovoval ještě jiný přístup, je to úplně v pořádku. Stejně jako v životě, každému může vyhovovat něco jiného, proto si můžete hru uzpůsobit podle sebe. Důležité je pustit se do akce.

Já začínám 1. března a jsem upřímně zvědavá, k jakému počtu vyřazených věcí to doma společně dopracujeme. Naše domácnost je dosti minimalistická, ale stále je na čem pracovat a už teď víme, které kategorie řádně provětráme. 

Pokud byste se také rádi zapojili, ale nevíte, kde začít, můžete si zdarma stáhnout mou příručku, ve které vás provedu vytříděním šatníku. Inspiraci také můžete načerpat v článku, kde se věnuji knižnímu minimalismu.

Tak co, zkusíte to taky?

 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *