V jednoduchosti

Minimalismus a knihy

Miluju knihy, vždycky jsem je moc ráda kupovala a plnila jimi knihovnu. Při každém dalším stěhování jsem však naříkala nad jejich množstvím. Při jejich vybalování jsem si uvědomovala, že o řadu z nich již nestojím a pravděpodobně si je znovu nepřečtu.

V té době už se začalo probouzet mé minimalistické já. Knihy byly první kategorií, kterou jsem protřídila a převážnoust část z nich poslala dále do světa. Stálo to čas a úsilí, ale ta lehkost, když je po všem, je k nezaplacení. Proč jsem se do toho pustila se můžete dočíst v mém příběhu.

Minimalista nemůže mít knihovnu plnou knih?

Může! Pokud vám knihy dělají radost a přináší vašemu životu hodnotu, mějte klidně plnou knihovnu. Minimalismus není o počtu věcí, které můžeme vlastnit. Je o ponechání toho, co nám přináší radost, slouží nám a dává nám smysl. A zbytek věcí můžeme pustit do světa. Minimalismus je nástroj, který nám pomáhá zaměřit pozornost na to, co je opravdu důležité, namísto zaplňování našeho života zbytečnými věcmi. Věci v našem životě stále místo mají, jen nejsou středobodem všeho. Pokud cítíte, že byste chtěli počet knih, které doma máte, omezit. Mám pro vás pár tipů.

Proč počet knih omezit?

Výhod, které s sebou omezení počtu knih v domácnosti nese, je hned několik:

  • méně věcí, o které se musíte starat (uklízet kolem nich, stěhovat je…),
  • více volného prostoru – nepotřebujete tolik polic/knihoven, abyste měli všechny knihy kam uložit,
  • máte-li doma obecně méně věcí, nepotřebujete bydlet v tak velkém bytě, což s sebou nese nemalé finanční úspory,
  • výrazně ušetříte za nákup nových knih – jakmile se pustíte do procesu redukce počtu knih, uvědomíte si, kolik peněz vám v knihách „leží“ a kolik jste mohli ušetřit, kdybyste si tyto knihy místo koupě půjčili v knihovně; a to vás ovlivní; při dalším nákupu nových knih si dvakrát rozmyslíte, za co peníze utratíte,
  • je to ekologické – čím méně knih se nám bude doma bez užitku válet v knihovně, tím menší potřeba papíru.

Co doma zůstane?

Osobně mám pro knihy, které si chci ponechat, jediné pravidlo: ke knize se musím opakovaně vracet. Pokud si knihu přečtu jednou a nemám potřebu ji znovu otevřít, doma ji mít nemusím. A znamená to tedy, že již nečtu? Rozhodně ne, čtu stále stejně, ale knihy si půjčuji.

Pravidelně chodím do knihovny. Když jsem bydlela v Praze a chodila do tamní městské knihovny, téměř vždy jsem tam našla, co jsem hledala. Jen výjimečně mnou hledanou knihu neměli. Občas jsem musela čekat, až bude kniha volná. Díky možnosti rezervace jsem však věděla, že se ke mně dostane.

Teď na malém městě se mi stává častěji, že to, co chci, v knihovně nenajdu. Pokud knihu nemá někdo v mém okolí, nezbyde mi nic jiného, než si ji koupit. Pokud po přečtení nemám potřebu si knihu nechat, pošlu ji hned dál. 

Městské knihovny

Každé menší město dnes knihovnu má. Možná tam najdete vše, co byste rádi, možná ne. Třeba tam objevíte poklady, které byste sami cíleně nehledali. Cena roční registrace se obvykle pohybuje do 150 Kč. Cena roční registrace v Praze stojí pouhých 60 Kč a spektrum knih dostupných v knihovně je snad nekonečné. Doporučuji tomu dát šanci.

Kam s nepotřebnými knihami?

Pustíte-li se do třídění knih, bude vás pravděpodobně zajímat, kam s nimi. Možností je hned několik, sama jsem většinu z nich využila:

  1. Podarujte blízké – jen pozor na to, abyste „břemeno“ nechtěné knihy jen nepředali někomu blízkému, dobře zvažte, zda-li dotyčný o knihu opravdu stojí.
  2. Bazar knih na Databázi knih – je to časově náročnější, ale můžete knihy prodat za velmi slušnou cenu. 
  3. Trh knih – rychlejší způsob prodeje knih, platíte provizi 15% z ceny knihy.
  4. Knihobot – pošlete jim seznam a fotky vašich knih, schválené knihy následně pošlete zásilkovnou, po úspěšném prodeji dostanete 60 % prodejní ceny (snížené ještě o 29 Kč). 
  5. Reknihy – pošlete jim seznam a fotky vašich knih, schválené knihy následně pošlete zásilkovnou, po úspěsném prodeji dostanete 50 % prodejní ceny. 
  6. Antikvariáty – oslovte antikvariáty, pošlete jim seznam knih, které chcete prodat či darovat, určitě se alespoň u pár knih vzájemně potkáte. Nepočítejte však s tím, že automaticky budou chtít vše.
  7. Bazoš – úspěšnost prodeje na webech, které se nespecializují na knihy, bude pravděpodobně výrazně nižší, než u předchozích tří tipů, ale za zkoušku to stojí, zejména v případě hromadného prodeje většího množství knih 
  8. Charitativní obchody – tyto obchody přijímají různé zboží za účelem dalšího prodeje, z jehož zisků jsou financovány charitativní aktivity. Osobně mám velmi dobrou zkušenost s obchodem Sue Ryder. Knihy darujete, obchod je prodá a mají tak prostředky k financování péče o seniory.
  9. Darovat knihovně – většina městských knihoven přijímá darované knihy, peníze za ně sice nedostanete, ale knihy budou určitě sloužit dál.
  10. Charitativní kontejnery Diakonie Broumov kontejnery jsou určeny především pro textil, ale můžete do nich odkládat i pečlivě zabalené knihy; nejbližší kontejner naleznete zde.
  11. Kontejnery TextilEco – kontejnery jsou určeny pro sběr textilu, knih, hraček a věcí z domácnosti. Jsou dále prodávány. Nejbližší kontejner naleznete zde
  12. Swap – knihy můžete darovat/vyměnit v rámci swapu ve vašem městě/regionu. Swapovací skupiny hledejte primárně na Facebooku.
  13. Nevyhazujto.cz – web, na kterém můžete nabídnout cokoliv, včetně knih. Zájemci se obvykle objeví v řádu minut až hodin. Za knihy však žádnou odměnu nečekejte.

Nové knihy

To, že se snažím žít minimalisticky, neznamená, že si již nic nového do bytu nepřinesu. U každé věci však zvažuji, jestli ji opravdu potřebuji vlastnit, jestli mi nestačí si ji jen vypůjčit (ať jednorázově či opakovaně). Pokud půjčení není možné, pak kupuji.
Snažím se jednotlivé kategorie věcí pravidelně procházet a zbavovat se těch, které mi již neslouží. Předcházím tak tomu, že mě opět zahltí hromada věcí, o které nestojím.

Věřím, že vám byl článek nápomocný a přeji hodně štěstí a odvahy při třídění!

Máte-li chuť se do třídění věcí opřít a knihy nejsou kategorie, kterou chcete začít, zkuste to s šatníkem. Oblečení je pro spoustu lidí skvělým výchozím bodem k odlehčení domácnosti. Stáhněte si můj ebook ZDARMA 10 kroků k vytřídění šatníku, který vám dodá motivaci a provede vás snadno a rychle vytříděním šatní skříně tak, aby vám dělala radost. 

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *