V jednoduchosti

Proč minimalismus?

Téma minimalismu a jednoduchého životního stylu se ke mně v průběhu času dostalo ze dvou stran.

Poprvé to bylo v rámci jógové praxe, se kterou jsem začínala v roce 2015. Józe jsem se postupem času věnovala čím dál více a o 3 roky později absolvovala kurz jogového učitele. Kurz mi přinesl hlavně hlubší vhled do filozofie jógy, která se s minimalismem v některých ohledech potkává. Uvědomění, ke kterým jsem během této cesty došla, mě přirozeně nutily zjednodušit život.  

Tou dobou jsem se také dozvěděla o dvojici amerických tvůrců The Minimalists. Začala jsem číst jejich blog, shlédla jejich první film, poslouchala podcast a už jsem v tom jela naplno.

Životní změna

Procházela jsem v tomto čase velkou osobní změnou. Začala jsem si uvědomovat, kam se se svým životním stylem ubírám. Svůj čas jsem trávila v práci, která mě nebavila. Po práci jsem bloumala po obchodech, kde jsem utrácela výplatu. Byla jsem od sebe úplně odpojená a neměla jsem ani ponětí o tom, co v životě chci, co mě baví a naplňuje.

Když jsem se začala zbavovat věcí, přirozeně jsem přestala zbytečně nakupovat nové a najednou jsem měla spoustu volného času a nakonec i peněz. Zjistila jsem, že nepotřebuji tolik pracovat, protože s novým životním stylem mé životní náklady výrazně klesly. Přivádělo mě to zpátky k sobě. Můj přístup k životu se během pár let úplně změnil a já jsem za to ohromně vděčná.

Co je minimalismus?

Minimalismus je směr, který klade důraz na to mít v životě prostor na vše, co je pro nás důležité. To znamená mít energii a čas na to žít život, jaký si přejeme. Nemuset vydělávat peníze na to, abychom si mohli kupovat věci, které nepotřebujeme. Nemuset vydělávat na obrovské byty a domy, abychom měli všechny své věci kam dát. Obětovat své zdraví kvůli vysokému pracovnímu nasazení, stresu, nevyspání. Trávit většinu času v práci činnostmi, které nás nebaví, s lidmi, se kterými tam nechceme být.

„Minimalismus přináší svobodu. Mít méně věcí a více života.“

Není to o snaze žít stále s méně věcmi, až vám doma skoro nic nezůstane. Ano, prvotní vytřídění věcí je v podstatě nezbytné, abyste se zbavili toho, co vám neslouží a nedělá radost. Následně už to ale není o věcech. Během procesu vytřídění věcí se naučíte od věcí odprošťovat. Pustíte je do světa a nové věci do svého života přinášíte s rozmyslem. Už nad tím přemýšlíte jinak. Nechcete už svůj život zahltit zbytečnostmi.

Není cílem žít jen s pár věcmi, které se vám vejdou třeba do kufru. Pokud to je ale něco, po čem toužíte, pak to vašim cílem být může. Minimalismus však k ničemu takovému nenabádá. Je to velice individuální. Minimalista může být někdo, kdo má jen jeden kufr věcí a třeba cestuje po světě. Může to být také někdo, kdo bydlí v tiny housu. Stejně tak to ale může být někdo, kdo bydlí v běžně velkém bytě/domě. Kolik je minimalistů na světě, tolik přístupů k minimalismu podle mě existuje. Neexistuje žádné pravidlo, kterým se máme řídit.

Neexistuje jedna správná definice minimalisty. Nikdo vám nemůže říct „ty nejsi minimalista, podívej se, kolik máš doma knížek/sportovních potřeb…“ Je to čistě o vašem pocitu. Proto i to, co se dočtete na mém blogu berte jako inspiraci. Sdílím to, co funguje mně. Co funguje mně, ale nemusí fungovat vám. Zkoušejte, poslouchejte sami sebe. Hledejte svou vlastní cestu, na které vám bude dobře.

O čem to tedy je, když ne o věcech?

Často píšu, že minimalismus je o tom, mít v životě prostor na to, co je důležité. Co to tedy je? Podle mě je to dostatek času a energie na to dělat věci, které nám dávají smysl. Věnovat se tomu, co nás baví. Být kreativní. Moci trávit čas s lidmi, se kterými chceme čas trávit. Moci se každodenně starat o své zdraví, fyzické i psychické. Mít čas připravit si kvalitní jidlo. Mít čas se v klidu najíst. Žít každý den smysluplně tak, jak si přejeme.

„Náš život je ve výsledku takový, jaké jsou naše běžné jednotlivé dny.“

Proto je důležité dávat každý den prioritu i těm drobným návykům, které na kvalitu a spokojenost našeho života mají zásadní dopad. Pokud trávíme 5 dní v týdnu něčím, co nás nebaví, s lidmi, které ve svém životě nepotřebujeme, budeme velmi pravděpodobně dost nespokojení.

Žrouti času

Píšu tady o dostatku času na to, co nám dává smysl. Ten čas se netýká jen toho, že pracujeme 5 dní v týdnu 8 hodin denně, když bychom třeba nemuseli. Ano, pokud své výdaje dostanete pod kontrolu, nemusíte třeba pracovat na plný úvazek, pokud nechcete. Spoustu času zabírají také další aktivity, se kterými máme možnost něco udělat. 

Zbytečné hodiny týdně vám možná zaberou i tyto aktivity:

  • výběr nových věcí, které si chceme koupit (a nepotřebujeme je) – od myšlenky, vyhledávání na internetu, návštěvy obchodu nebo vyzvednutí balíčku, až po případné vrácení nevhodného kousku;
  • hledání věcí – schválně si sami řekněte, jak často doma něco hledáte a kolik času vám to bere… Jak by to vypadalo, kdybyste toho doma měli méně a vše mělo své jasné místo? A co teprve najít něco v garáži, na půdě, ve sklepě…
  • úklid věcí – uklízet doma věci a prostor kolem všech věcí, které máte na zemi, na policích, na skříních či kdekoliv jinde zabere více času, než když jsou tyto prostory volnější;
  • úklid velkého prostoru – bydlela jsem za posledních 10 let v několika různých bytech, od malého 1+1 po velké 2+1 a asi vás nepřekvapí, že uklidit menší prostor zabere výrazně méně času; pokud uklízíte pravidelně, může rozdíl v takovém prostoru činit i pár hodin týdně.

Toto je jen pár aktivit, které náš čas žerou. Může jich být celá řada a opět je to velice individuální. 

Pozorujte, konejte

Můžete zkusit ve svém běžném denním provozu sledovat, co z toho, co děláte, vás nebaví, bere vám čas a vy to můžete změnit. Mohou to být drobnosti i něco zásadního. Každá změna vždy vyžaduje úsilí a bude vás stát nějakou energii. Pokusit se změnit to, co nám nevyhovuje, je dobrá investice energie. Stojí to za to.

Budu na blogu průběžně přidávat konkrétní praktické tipy na to, jak můžete svůj život i svou peněženku odlehčit. Snad vám to pomůže vytvořit ve svém životě prostor na to, co si přejete.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *