V jednoduchosti

Jak jsem začala předcházet migrénám

Prvních asi 10 měsíců po porodu jsem trpěla na hodně časté migrény. Kdo migrénu někdy zažil ví, že vás to úplně vypne. Nejste schopni ničeho. Já potřebovala jen ticho, tmu, chlad a čas, než to přejde. To je s novorozencem trochu oříšek.

Nutno říct, že byť mi během migrény bývá příšerně, vím, že může být ještě mnohem, mnohem hůře. Mám ve svém okolí blízké lidi, kteří mají migrény tak silné, že se při jejím ataku neobejdou bez velmi silných léků. Ta bolest je prostě nesnesitelná. To naštěstí není můj případ. Já si velmi pravděpodobně migrény způsobuji sama tím, když o sebe nepečuji tak, jak bych měla. 

V mém případě migrény nejspíše spouštěla tato kombinace:

Malé velké změny

Postupem času na mateřské jsem dávala stále větší důraz na to, abych se cítila fyzicky i psychicky dobře. Začala jsem zařazovat jednoduché pravidelné návyky a vedlejším produktem bylo téměř úplné vymizení migrén

Nezaměřovala jsem se na to cíleně. Chtěla jsem se začít cítit celkově lépe. Začala jsem tím, co jsem mohla snadno začít praktikovat hned a nestálo mě to žádné velké úsilí ani mnoho času. Co jsem tedy zařadila?

Pravidelné protažení

Protahuji se každý den, stačí pár minut. I kdyby to byla jen 1 minuta, má to smysl. Během té minuty totiž zaměřím pozornost jen na své tělo a vnímám, jestli je někde napětí. V běžném denním shonu, kdy se snažím vařit, uklízet a věnovat chlapečkovi, jsem od svého těla hodně odpojená. Často si tak třeba neuvědomím, že mám ztuhlý krk a zachytím to až ve chvíli, kdy mi začne nabíhat migréna. A to je pozdě. Proto se každý den na chvíli věnuji cíleně jen svému tělu.

Žadné bezdrátové sluchátka

Hodně jsem omezila používání sluchátek. Pokud nějaké použiji, jsou to klasická drátová sluchátka. Tereza Kramerová jednou na sociálních sítích sdílela svůj pohled na to, jak bluetooth a obecně vlny z elektrických zařízení ovlivňují naše tělo. Pozastavila jsem se u toho, protože migrény se mi mnohem více rozjely nedlouho po tom, co jsem bezdrátová sluchátka začala používat. Představte si, že máte několik hodin denně v uších sluchátka, která každou vteřinu intenzivně vysílají a přijímají nějaké vlny. Citlivější osoby to skutečně pocítí.

Pitný režim

Hned po probuzení vypiju velké množství vody a vědomě si hlídám pitný režim po celý den. Jen málokdy se u mě objeví pocit žízně, musím na doplňování tekutin opravdu myslet. Když to nedělám, rychle se to u mě negativně projeví.

Čerstvý vzduch

Doma pravidelně několikrát denně intenzivně větrám (i v zimě) a chodím hodně na čerstvý vzduch. Zdá se to jako banalita, ale mnoho z nás má doma často vysokou koncentraci oxidu uhličitého a to nás velmi negativně ovlivňuje. Nemluvě o všech těch syntetických materiálech, které doma máme (nátěry, lepidla v nábytku...) a ze kterých se do ovzduší uvolňují těkavé organické látky (VOC).

Nejsou to žádné přelomové věci, přesto mě doslova zachraňují. Migrény se u mě dříve objevovaly několikrát do měsíce. Dnes možná 1x za půl roku. Nemyslím si, že tohle je kombinace, která bude fungovat i všem ostatním. To vůbec ne. Je to moje zkušenost. Výše popsané činnosti mají u mě podle mého názoru zásadní roli. Určitě tam jsou další faktory, které já nevidím. Rozhodně ale budu v tomto nastavení pokračovat dále, protože mi to moc pomáhá.

Zajímá vás, jaké další pravidelné návyky do svého dne zařazuji? Stáhněte si ebook zdarma „9 jednoduchých návyků, které mě na mateřské zachraňují“ a dozvíte se více. 

Pokud jste v článku nalezli něco inspirativního, budu moc ráda, když ho budete sdílet s ostatními.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *