1. Krok - Životní vize

Začněte tím, že si pustíte video níže. Chcete-li si pustit jen audio z tohoto videa, využijte odkaz na Sound Cloud pod videem. Níže naleznete také přepis celého videa do textu pro případ, že by vám více vyhovoval psaný text 🙂

Pustit jako audio

Přepis textu videa

Prvním úkolem, na který se vrhneme, bude vytvoření vaší životní vize. Tím mám na mysli konkrétní představu toho, jak chcete, aby váš život vypadal. Je to úžasný nástroj k tomu, abyste svůj život posunuli směrem, kterým chcete a neplácali se v něčem, co vám nevyhovuje. 

Životní vize je takový ucelený obrázek toho, jak chcete, aby váš život vypadal. Je to ideální představa vašeho života. Když si takovou vizi vytvoříte, udělá s vaší motivací udělat jakoukoliv změnu v životě divy. Taky tím, že budete vědět, co všechno v životě chcete a budete si to zvědomovat, tak máte mnohem větší šanci, že toho dosáhnete. Budete totiž přesně vědět, jaké kroky musíte udělat pro to, abyste svého snu dosáhli. 

A teď si možná říkáte, “ale já chci jenom doma vytřídit přebytečné věci, proč mám tady řešit svou životní vizi”? Věřte mi, ta životní vize je opravdu důležitá. Tím, že si definujete svou životní vizi, jakobyste určili směr, jakým chcete, aby se celý váš život ubíral. Je to to první, na co byste se měli vždycky zaměřit, když usilujete o nějakou změnu. Mít celý obrázek toho, jak chcete aby váš život vypadal. Přitom si totiž definujete to, co je pro vás v životě úplně nejdůležitější, máte jasný ten hlavní směr a neztratíte se tak v detailech, nebo v méně důležitých cílech, na kterých vám ve výsledku tolik nezáleží.

Jakmile budete mít hotovou svou životní vizi, tak na to pak v dalším kroku (v dalším videu) navážeme tím, že se zaměříme na vaši vizi domova, tedy konkrétní představu toho, jak chcete, aby to u vás doma vypadalo. Vize domova je už jedna z menších součástí, které pod životní vizi můžou spadat. Další takové menší součásti můžou být třeba vize vaší práce, vašich vztahů, vašeho zdraví, vašeho volného času atd. 

Jak by měla životní vize vypadat, co by měla obsahovat? V podstatě by to měl být obrázek toho všeho, co si vy přejete ve svém životě mít. To znamená např., kde chcete žít, s kým chcete žít, jak se chcete živit, jak chcete trávit svůj čas, s kým chcete trávit svůj čas, čeho chcete dosáhnout, co chcete umět, jak se chcete cítit (fyzicky, psychicky), jaký chcete mít vztah sami se sebou, jaké chcete mít vztahy s ostatními lidmi ve vašem životě, kam se chcete podívat, co chcete zažít…

V podstatě cokoliv, čeho chcete dosáhnout, může být součástí vaší životní vize. Je to takový ideální obrázek vašeho života. A je jen na vás, co do něj zahrnete… Cokoliv ve svém životě chcete mít, přidejte to do své životní vize.

Jak na to prakticky?

Vyhraďte si chvíli času, kdy budete mít klid a budete sami. Zavřete si oči a představte si velmi konkrétně, jaký život chcete žít. Vytvořte si ve své hlavě konkrétní obrázek. Můžete jít po jednotlivých oblastech, které jsem před chvíli zmínila (bydlení, práce, vztahy, zdraví, volný čas, peníze…cokoliv, co je pro vás relevantní). 

A odpovězte přitom sami sobě: Co opravdu chcete? Po čem toužíte? Jak chcete, aby váš život vypadal? Neomezujte se ve své představě tím, co si myslíte, že je možné. Všechno je možné. Vytvořte si obrázek vašeho ideálního života.

Důležitá věc: zaměřte se ve své představě na to, jako byste svůj vysněný život už právě teď žili. To znamená, představte si, že je to vaše realita už teď, že takový život už opravdu žijete. Jaký je to pocit, jak se cítíte? Zaměřte se na ten pocit, snažte se to ve svém těle opravdu procítit, jak skvělé to je, žít život svých snů. 

Může vám to znít bláznivě, ale tohle dělá hrozně moc. Tím, že si prožijete ve svém těle ten pocit, ty emoce, které se s vaším splněným snem pojí, bude to váš hnací motor na svém snu pracovat. Ten prožitek je opravdu zásadní pro to, aby ta životní vize pro vás měla sílu a byla pro vás motivační.

Při své představě se snažte zaměřit na detaily a pocity, které se s tím pojí. Například, pokud třeba chcete žít v chaloupce v horách, tak si představte, že je ráno a právě vstáváte, vycházíte bosí na zahradu, cítíte teplo vycházejícího slunce na svém obličeji, chodidla vám chladí rosa, slyšíte zpěv ptáků, vlasy vám rozevlaje vánek… 

Vžijte se do toho, jakobyste to opravdu právě teď zažívali. Čím realističtější vaše představa bude, tím lépe. Pokud vám to pomůže, můžete se zaměřit i na detaily toho, jak přesně třeba to místo bude vypadat. Cokoliv vám pomůže navodit pocit toho, že už to žijete. Ten prožitek, to, že ochutnáte, jaké to jednou bude, až svých snů dosáhnete, je velmi silný impuls, který vám pomůže se rozhoupat a jít do akce.

Jakmile budete mít jasnou představu a procítíte svou životní vizi, napište si ji do pracovních listů. Pište ji v přítomném čase, jako byste to právě teď prožívali. Opravdu si svou vizi napište, má to smysl. Při psaní se totiž zapojují části našeho mozku, které už hledají řešení, jak se k danému cíli dopracovat. Taky doporučuji si napsanou vizi čas od času přečíst. Při čtení se vám vybaví ty pocity a nakopne vás to, abyste na svých snech pracovali. 

Při definování své životní vize můžete třeba přijít na to, že chcete žít úplně jinde, než kde teď žijete, nebo třeba že chcete více cestovat, chcete mít větší volnost, více volného času, více peněz, nebo nechcete tolik pracovat… A to všechno a mnoho dalšího mohou být důvody, které vám pomohou se rozhoupat, probrat se všemi vašimi věcmi a zbavit se těch, které už nepotřebujete, které vás jen zatěžují a brzdí na cestě k vysněnému životu. Budete totiž mít jasný důvod toho, proč stojí za to žít život s méně věcmi a mít kolem sebe jen ty, o které opravdu stojíte. Uvidíte zcela jasně, v čem vás ty zbytečné věci brzdí.

Snažte se svou vizi definovat konkrétně, ale zase tomu nevěnujte až příliš mnoho času, aby to nebyl krok, na kterém se zaseknete. Ta vize se taky bude v čase měnit. Každý z nás se postupem času trochu mění a s tím se mění i to, co v životě chceme, tak je fajn se čas od času k té životní vizi vrátit a zrevidovat si ji, jestli je to stále to, po čem toužíme, nebo už chceme třeba něco trochu jiného. 

Tak jo, to k životní vizi takto stačí, pusťte se do toho.

Máte otázky?

V případě, že by vám nebylo něco v kurzu jasné, nebo jste měli doplňující otázky, napište mi na email: ilona@vjednoduchosti.cz.